Emotsiooniderohke punase ja armastuse sümbolite lillede võlu

Igasse kultuuri kuuluvad inimesed reageerivad värvidele vägagi emotsinaalselt, seda sageli ise mõistmata. On kindlaks tehtud, et soojad värvid (punane, kollane, oranž) stimuleerivad, külmad värvid (sinine, tumesinine, violett) aga rahustavad ja lõõgastavad.

Läheneva valentinipäeva põhivärviks on kahtlemata punane, mis on kõige soojem ja stimuleerivam värv ning on läbi aegade olnud ka kõige mitmetähenduslikum värv.

Ajaloos on punane sümboliseerinud agressiooni ja olnud ka sõja värv, samuti on punane sümboliseerinud  õnne ja viljakust. Tänapäeval on punasest saanud armastuse ja kire põhivärv.

Armastuse ja kire põhielemendiks on juba varasemas artiklis mainitud punane roos. Aphrodite templites olid laiali pillutatud roosid. Lääne kultuuris tähendab punane kirge ja sageli lubamatut kirge. Idas tähendab punane aga puhast armastust, mistõttu kannavad Indias, Hiinas ja Jaapanis punast pruudid. Armastusjumalannade müstilisel teravate okastega punasel iharoosil on Lääne kunstis ja kirjanduses eriline koht: müstilise sümbolina tähendab see täiusliku armastuse piinavaid otsingud. Lääne kultuuris ongi kõige olulisemal kohal just roos, mis arvukates luuletustes on armastatu ilu metafoor. Meela ilu sümbolit punast roosi ülistas ka Robert Burns: „Mu armastatu on kui juunis tärganud puna-punane roos.“

Valget roosi seostatakse puhtuse, vee, Kuu kummardamise ja neitsi Maarjaga.

Kollast roosi on seostatud Päikesega, mistõttu on see lill sooja sõpruse ja rõõmu sümbol.

Sellel sõbrapäeval soovitame kohe kindlasti kasutada julgelt armastuse põhivärvi punast ning võtta see aeg endale ning süveneda ka teiste värvitoonide ning lillede müstilistesse tähendustesse.

Kuna peale punase roosi kõnelevad paljude jaoks ka muud lilled armastusest ning hoolivusest, siis teeme siinkohal väikese jalutuskäigu lillesümbolite maailma.

Tulp

Iraanis tähistas tulp tõelist armastust, kuid hiljem hakati seda lille seostama Allahiga ning tulbist sai Türgi Ottomani valitsejate embleem. Praegu sümboliseerib  tulp paljudele rikkust, ilu ja kevadet.

Liilia

Valge liilia on puhtuse ja rahu sümbol, seda lille seostatakse nii neitsilikkuse kui viljakusega.

Võõrasema

Avali õitega võõrasema ehk aedkannikest on seostatud mõtlemise ja armastusega ning ka südameprobleemidega.

Iris

Iiris esindab lootust ja valguse jõudu, seda lille seostatakse Kreeka vikerkaarejumalanna Irisega. Hiinas tähistab iiris üksildast kaunitari ning prantslaste jaoks tähendavad tema kolm kroonlehte usku, teadmisi ja vaprust.

Kannike

Kannikesega on võrreldud arglikku tütarlast, kelle ilu avaneb vähehaaval. Keskajal peeti kannikesi püsivuse sümboliks.

Nartsiss

Nartsiss esindab samaaegselt kevadet ja enesearmastust. Kreeka müüt jutustab loo noormehest Narkissosest, kes armub iseenda peegeldusse vees ja kellest sai nartsiss. Seepärast esindabki nartsiss ka enesearmastust.

Nelk

Roosa nelk sümboliseerib emadust ja valge nelk puhast armastust. Punast nelki peeti armurohuks ning sellest sai armastuse, viljakuse ja abielu sümbol.

Meelespea

Ühe Euroopa muinasjutu järgi olevat seda lille oma neiu jaoks noppinud noormees seejuures uppunud ning tema viimased sõnad olid: „Ära unusta mind.“ Sinine õieke sümboliseeribki meelespidamist, sõprust ja truudust, aga ka lootusetut armastust. Samuti seostatakse meelespead heategevusega.

Kokkuvõttes sõltub lillede sümboolika suuresti nende värvusest ja välimusest. Lillede õied sümboliseerivad loodust ja looduse ärkamist ning lilli seostatakse ilu, nooruse, kevade ning vaimse täiustumise ja rahuga.

Wild&MILD soovib valentinipäeval südamesse rohkelt positiivseid emotsioone ja sisemist rahu värvikirevas ja sümboleid täis maailmas.

Modelliagentuur
Author: Modelliagentuur