Etiketinõuded meestele

Foto: Baltman

Foto: Baltman

Kui olete saanud kutse mõnele sündmusele, millele kehtivad etiketinormid, on hea end nendega kurssi viia. Stockmann nõustab siinkohal meeleldi kõiki mehi.

White tie (valge lips)

Esindab kõige pidulikumat riietumisstiili. Ühendkuningriikide õukonnas on nõutav riietus sisuliselt samaväärne “valge lipsuga”. Viimast aga kantakse teatud riikliku tähtsusega ametlikel üritustel nagu suursaadikute esitlemine parlamendile. 

Dark suit (tume ülikond)

See on riietus, mida võib kanda kõikidel üritustel. Siinjuures ei ole oluline, kas tegemist on päevaste või õhtuste üritustega. Etiketi seisukohast tähendab mõiste “tume ülikond” tumehalli, tumesinist või musta ülikonda. Ülikonna materjal võib olla disainitud tagasihoidliku triibuga, kuid seejuures tuleks vältida peenetriibulisest kangast ülikonda.

Evening tailcoat (valge lips)

Frakki e sabakuube kantakse teaduskraadi omistamise üritustel, pulmades ja bankettidel. Sabakuue asemel võib kanda tumedat ülikonda, kuid mitte smokingut. Lubatud asendada rahvarõivastega.

Frakil on siidirevääridega kuub ning käänistega püksid, mille küljeõmblustel satiinpael. Fraki all kantakse vesti, mille alumine serv peab kuue alt 1-2 cm võrra nähtavale jääma.

White tie poolpidulikeks partneriteks on black tie ehk must lips ja päevane ülikond.

Black tie (smoking)

Esindab riietumisetiketti, mis kehtib pidulikel õhtustel üritustel ning selle peamiseks rõivaosaks on smoking. Smokingülikonda kantakse õhtusöökidel, teatri- ja ooperietendustel või üritustel, mille puhul kutse seda ette näeb. Smoking on reeglina must. Valge smokingülikonna korral on püksid kas valged või mustad. Kuue ja sellega sobituvate pükste levinud nimetuseks Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on tuxedo, kontinentaalses Euroopas ja Jaapanis aga smoking. Tegemist on kuue varasemast nimetusest tuletatud pseudo-anglitsismiga.

Sallkraega smokingu kinnis peab olema selline, et kaherealise ülikonna mõlemad nööbid jääksid nähtavale. Etikett näeb smokingi puhul ette musta kikilipsu kandmist. Lisandid (cummerband ehk siidivöö, kikilips ja taskurätik) võivad olla värvilised, kuid omavahel sobima.

Smokingülikonda kantakse tänapäeval väga erinevatel üritustel ning naistele sobiv riietus varieerub lühikesest kokteilikleidist pika õhtukleidini. Valik sõltub moest, kohalikest traditsioonidest ning ürituse toimumise kellaajast.

Vööl kantav siidivöö ehk särp (cummerband) on üle võetud Briti sõjaväelaste poolt Koloniaal-Indias I maailmasõja ajal kantud sõjaväevormilt. Siidivöö asemel kantakse küllalt sageli musta vesti. Eksisteerib ka oluliselt vanem, suures osas kadunud, fraki kandjatelt üle võetud tavaga, mille kohaselt juhul, kui üritusel viibivad daamid, kantakse smokingi all valget vesti. Sellist varianti kohtab tänapäeval veel üksnes kõige moeteadlikumate dändide puhul.

Morning dress (sabakuub)

Tegemist on rõivaga, mida mehed kannavad kõige sagedamini pulmades. Sarnaselt õukonnariietuse, vormikuue ja smokingülikonnaga kantakse sabakuube reegliga kõige prestiižsematel või olulisematel tähtsündmustel. Vaatamata ingliskeelsele nimetusele morning dress võib seda kanda kõigil üritustel, mis leiavad aset enne kella 17; sabakuue kandmist pärast kella 19 toimuvatel üritustel ei loeta heaks tooniks. Sabakuub on reeglina must ja põlvini ulatuva sabaga. Ametlikult kantakse sabakuuega hallitriibulisi pükse. Vähem ametlikel üritustel, näiteks pulmades, võib kanda heledamat sabakuube koos erinevas toonis heledama vesti ja hallitriibuliste pükstega. Pükstel ei tohi olla mansette ning nende säärtel peab olema üks viik.

Sabakuue all on nõutav jäiga kraega valge särk. Harilikult on sel tavaline allapööratav krae ning koos sellega kantakse pikka standardset kaelasidet. Kõige pidulikumad särgid on valget värvi. Teistes värvitoonides või triibulise särgi puhul on nõutavad valge krae ja särgimansetid.

Varem loeti sabakuue korral kohustuslikuks halli või musta (matustel) kaelasidet. Tänapäeval on lubatud kõik värvid.

Sabakuue juurde sobivad traditsioonilised lihtsad mustad kingad, mis ei tohi olla lakknahast, kuna need on reserveeritud kõige pidulikumate sündmuste puhuks.

Stroller (visiitülikond)

Poolpidulik sabakuub e visiitülikond.

Sarnaselt õhtuülikonnaga, millel on olemas nii pidulik (white tie ehk frakk) kui poolpidulik (black tie e smoking) variant, on see olemas ka päevastel üritustel kantava sabakuue puhul – poolpidulik sabakuub ehk visiitülikond. Nii nagu smoking kujutab endast piduliku õhturiietuse nn “salongiversiooni”, on ka visiitülikonna näol tegemist hallides või mustades toonides rõivaga, mille kõik muud detailid on analoogsed piduliku sabakuuega.

Allikas: Stockmann

Modelliagentuur
Author: Modelliagentuur